Nadrzędnym celem diagnozy pedagogicznej jest optymalizacja procesu wychowania i kształcenia. Tylko dzięki dobrze przeprowadzonej diagnozie możemy określić przyczynę trudności edukacyjnych młodego ucznia. Badanie pozwala dokładnie zaplanować skuteczne działania naprawcze dopasowane indywidualnie do Twojego dziecka, w tym: formy pomocy, metody, środki oraz odpowiednie zajęcia wspierające. Diagnoza pedagogiczna może odnosić się również do ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się. Badaniu może podlegać każde dziecko od 5. roku życia oraz dzieci w klasach 1-4.
Diagnoza polega na badaniu poziomu każdego z obszarów edukacyjnych, w odniesieniu do wymagań stawianych przez szkołę. Proces ten składa się z kilku etapów:
1. Wywiad z rodzicami (prosimy o dołączenie opinii napisanej przez nauczyciela/wychowawcę dziecka na temat jego funkcjonowania w szkole – ocena funkcjonalna).
2. Obserwacja i badanie dziecka przez pedagoga (2-3 spotkania):
-
- sprawdzian umiejętności czytania,
- sprawdzian umiejętności pisania,
- sprawdzian umiejętności matematycznych,
- sprawdzian kompetencji językowych,
- percepcja słuchowa,
- percepcja wzrokowa,
- analiza pracy szkolnej dziecka (prosimy o dostarczenie na badanie: rysunków, zeszytów, klasówek, prac domowych itp.).
3. Omówienie wyników z rodzicami.
4. Wydanie diagnozy do 14 dni od omówienia wyników.
Każde spotkanie trwa ok. 60 min, w zależności od możliwości dziecka. Przewidywane są 4 spotkania.
Jeśli istnieje taka potrzeba, do diagnozy dołączamy także obserwację i badanie dziecka przez psychologa, socjoterapeutę czy logopedę.
Diagnoza zawiera zalecenia dla rodziców do pracy z dzieckiem w domu, a także dla szkoły – podczas pracy na lekcji czy pisania sprawdzianów. Zalecenia mogą dotyczyć także objęcia dziecka dodatkowymi zajęciami wspierającymi, które mają na celu pracę nad zauważonymi trudnościami, tak aby jak najszybciej zniwelować trudności i nieprawidłowe nawyki. Opinia pedagogiczna może dotyczyć również pracy z dzieckiem zdolnym. Diagnoza opiera się wtedy na odkryciu potencjału dziecka oraz wskazaniu, jak można rozwijać jego talenty i pasje oraz na czym się skupić w procesie dydaktycznym.
Prowadzimy zapisy
telefonicznie:
600-588-887, 696-375-998
lub mailowo: