Ruch a rozwój

Dziecko pozbawione ruchu nie rozwija się prawidłowo

XXI Wiek, który razem z cudownym rozwojem technicznym przyniósł nam mnóstwo problemów, o których dopiero zaczyna się mówić a które wpływają już na nas od najmłodszych lat, spowodował, że nasze dzieci muszą radzić sobie z przestymulowaniem w świecie techniki. Z szybkością życia i ilością zmian, do których nasze organizmy nie są w pełni przygotowane.

Technologia uprościła nasze życie, a jednocześnie zmusiła nas do życia z większą prędkością, gdzie umiejętność odpoczywania stała się arkanem, który nieliczni tylko zgłębili. Postęp przyniósł dobrobyt w postaci jedzenia, którego jest w nadmiarze. Społeczeństwo nie zmaga się już z głodem, a wręcz z przejedzeniem. Środki transportu i powstawanie nowych zawodów wymagających mniejszej siły fizycznej, polegające głównie na pracy umysłowej, powoduje, że nasze ciała, które muszą służyć nam przez całe życie niszczeją.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Takie tępo zmian powoduje olbrzymi wzrost chorób związanych z otyłością. Przewiduje się, że w 2025 r. ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2, 27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie.  (World Helth Organization)

Uczy się nas arytmetyki, poezji, biologi, chemii i mnóstwa innych dziedzin, a nie dostajemy informacji jak wykorzystać dobrodziejstwa XXI wieku na naszą korzyść, jak umiejętnie wykorzystać dostępne jedzenie, środki transportu czy techniki. Jako społeczeństwo borykamy się z rosnącą w zastraszającym tempie otyłością i chorobami układu krążenia. Już dzisiaj służba zdrowia na leczenie chorób wynikających z otyłości przeznacza większość dostępnego budżetu.  Nasze dzieci przysypane ilością obowiązków, które nakłada szkoła, ilością materiału do przyswojenia i mikroskopijną ilością czasu, który mają na to wszystko, powoduje, że dziecięce oddziały psychiatryczne pękają w szwach.

Światowe organizacje zdrowia apelują o zwiększenie jakości pożywienia które przyswajamy. Wręcz krzyczą o zwiększenie ruchu i nawyków związanych z codzienną aktywnością zwłaszcza wśród dzieci.

Co zatem można zrobić?

  • Odpoczywaj aktywnie. Wystarczy że poświęcisz 30 min dziennie na ruch a efekty poczujesz już po kilku dniach.
  • Staraj się ćwiczyć w grupie. Ćwiczenia w dobrej atmosferze, szczególnie z ludźmi, których lubisz wspomagają nie tylko kondycję fizyczną ale i umiejętności społeczne np. empatię, zdolności do bycia liderem. Ćwiczenia podnoszą także samoocenę i pozwalają poznać nowych ludzi.
  • Popróbuj różnych rodzajów aktywności, co zwiększy poziom atrakcji ćwiczeń.
  • Zaangażuj całą rodzinę.
  • Czasem wystarczy, że pójdziesz na spacer i się dotlenisz.
  • Poznaj swoją okolicę, bardzo często blisko domu znajdują się miejsca w których wspólnie ze znajomymi możesz uprawiać sport.
 • Warto zaplanować sobie konkretny dzień na aktywność co pomoże nabrać dobrych nawyków.